Jak oswoić małego kota w domu?

Marzy ci się nowy koci domownik, ale boisz się, że nie poradzisz sobie z jego oswojeniem ? Twój lęk jest naturalny – w końcu koty to wymagające zwierzaki z dziką naturą. Jednak gdy uda ci się udomowić kociaka, odwdzięczy się on długimi wieczorami na kanapie i słodkimi spojrzeniami wielkich oczu. Jak przyzwyczaić kota do nowego domu? Przeczytaj nasz poradnik, który rozwieje wszystkie twoje wątpliwości!

Aby oswoić kota w domu, musisz zdobyć jego zaufanie i przełamać strach przed człowiekiem. To będzie wymagać od ciebie bardzo dużej cierpliwości, ale jednocześnie jest bardzo proste. Do zbudowania więzi z kotem konieczne jest, by dać mu poczucie, że kontakt z człowiekiem jest użyteczny, a do tego przyjemny.

Utarło się przekonanie, że koty to zwierzęta raczej interesowne i obojętne. Fakty są jednak całkowicie inne. To zwierzaki, które są wrażliwe, mają rozbudowaną sferę emocjonalną, a ich uczuciowość jest prawdziwie głęboka i trwała. Dlatego tak ważne jest mądre pielęgnowanie relacji zwierzakiem już od pierwszych chwil.

Zmiana otoczenia to dla kociaka ogromny stres, dlatego nie oczekuj od niego w pierwszych dniach dużych interakcji. To czas, aby kot oswoił się z nowym terytorium. Naszemu nowemu domownikowi trzeba zapewnić odosobnione, spokojne miejsce. Idealnie nada się do tego wygodne legowisko lub nawet domek, w którym będzie mógł się schować. Od pierwszej chwili musisz również zapewnić kotkowi kuwetę oraz miski na jedzenie i wodę.

Optymalnym legowiskiem dla kota może być również półka do zawieszenia na ścianie. Koty uwielbiają przebywać na wysokości i patrzeć z góry na swoje terytorium, dlatego na pewno nie odrzucą takiego legowiska, co może się zdarzyć w przypadku bardziej tradycyjnych rozwiązań. Półki są polecane przez kocich behawiorystów, szczególnie, jeśli w mieszkaniu są inne zwierzęta lub małe dzieci. To właśnie na wysokości kociaki mogą zaznać spokoju i czuć się bezpiecznie, co jest bardzo ważne w pierwszych dniach oswajania. Od początku daj swojemu kotu odrobinę „catification”. To termin, który stworzył ekspert Jackson Galaxy. Odnosi się on do stworzenia w mieszkaniu optymalnej przestrzeni, która zapewni kociakowi spełnienie wszystkich potrzeb zgodnych z jego instynktami.

Pierwszy etap oswajania może trwać od kilku, aż do nawet kilkunastu dni. Kluczowa jest cierpliwość i brak nerwowych ruchów, jak gwałtowne próby złapania, czy głaskania, które mogą wystraszyć kotka. Pierwszy etap kończy się, gdy nasz pupil swobodnie przechadza się po mieszkaniu. Wtedy możesz zacząć stopniowy proces socjalizacji, który jest już znacznie przyjemniejszy dla kociego rodzica! Gdy kot zaczyna czuć się swobodnie na nowych włościach, musisz go przyzwyczaić do kontaktu z nowym właścicielem. W tym celu powinieneś dotrzymywać mu towarzystwa i rozmawiać z nim czułym, ciepłym głosem. W końcu przyjdzie czas na pierwsze zabawy. Zabawki z serii Beasty Toys idealnie nadadzą się do przełamania pierwszych lodów z kociakiem. Zwierzak nie będzie w stanie oprzeć się wypełnieniu zawierającym suszone liści kocimiętki! Od zabawy już tylko malutki krok do nawiązania kontaktu fizycznego. Pierwszą próbę głaskania należy podjąć, gdy kot jest zajęty jedzeniem lub ostrzeniem pazurków na drapaku. Gdy twój ulubieniec przekona się, jak przyjemne są czułości, sam będzie się ich domagał!

Comments (0)

No comments at this moment
Product added to wishlist
Product added to compare.

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).