Jak bawić się z kotem?

Zabawa z kotem to zdecydowanie jedna z ulubionych rozrywek kociarzy. Widok rozentuzjazmowanego pupila ganiającego własny ogon lub wykonującego niesamowite akrobacje zawsze poprawia humor, a nawet potrafi rozbawić do łez. Warto jednak podejść do zabawy z kotem w sposób odpowiedzialny. Musimy mieć świadomość, że powinna ona służyć nie tylko naszej rozrywce, ale też zaspokajaniu naturalnych potrzeb kota i rozwijaniu jego instynktów. Jeżeli będziemy ten aspekt zaniedbywać, kociak może zacząć przejawiać zaburzenia behawioralne, stać się nadpobudliwy i agresywny, lub wręcz przeciwnie, apatyczny i osowiały. Dlatego dziś przedstawiamy trzy wybrane metody zabaw z kotem, które spełniają wszystkie powyższe kryteria, czyli z jednej strony dostarczają nam rozrywki, a z drugiej zapewnią naszemu pupilowi właściwy rozwój psychofizyczny.

Jakie są najlepsze sposoby zabawy z kotem?

Kociaki, szczególnie młode, pełne niemal niespożytej energii, najbardziej lubią te aktywności, które pozwalają im się wyszaleć, a przy okazji stymulują wydzielanie endorfin, hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój. Należą do nich:

  • poszukiwania,
  • polowania,
  • wspinaczki.

To trzy najbardziej efektywne, a przy tym proste i niewymagające sposoby zabawy z kotem. Poszukiwania i polowania na zabawki budzą drzemiący w nim instynkt łowcy i uczą właściwie go realizować – dzięki temu możemy okiełznać zew natury przekierowując go na właściwe tory i uchronić w ten sposób nasze ręce i nogi przed podrapaniem. Wspinaczki z kolei rozwijają u kota prawidłową motorykę i zmysł równowagi, stanowią dla niego również sprawdzian umiejętności – pokonując stworzony przez nas tor przeszkód zwierzak rzuca sobie wyzwanie, a następnie z powodzeniem je realizuje, przy okazji ostrząc też pazurki. Wszystkie te sposoby zabawy z kotem dodatkowo odprężają go i rozluźniają zapewniając mu potem spokojny sen. Istnieją także inne metody zabaw z kotem, nie wszystkie jednak warte są polecenia.

Czego unikać podczas zabawy z kotem?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że nie należy zmuszać kota do zabawy ponad jego siły lub wtedy, gdy nie ma na to ochoty. Dopasujmy się do jego temperamentu zamiast wymuszać na nim aktywność w najmniej odpowiednich dla niego chwilach. Postarajmy się też być dla niego mądrym mentorem, a nie tyranem – nie krzyczmy, kiedy narozrabia w trakcie zabawy, tylko nauczmy go właściwego zachowania. Poza tym odradzamy także sięganie po zabawki takie jak sznurki czy wstążki, ich nitki mogą zaczepić się o szorstki i delikatny języczek kota. Nieodpowiedni do zabawy z kotem będzie też laser – i to z dwóch względów. Po pierwsze laserowe światełko może łatwo uszkodzić wzrok, tak nasz, jak i kociaka, nie jest to więc bezpieczna zabawka. Po drugie, laser pozwala kotu polować na ofiarę, ale nie pozwala jej upolować, co wywołuje u niego niemałą frustrację – a nie o to chodzi przecież w zabawie, prawda?

Po jakie zabawki dla kota warto sięgnąć?

Najlepsze zabawki dla kota to:

  • maskotki przypominające myszy i inne małe ssaki;
  • wędki, czyli kijki ze sznurkiem zakończonym pomponem.

Takie zabawki stanowią dla każdego kociaka nie lada atrakcję, ponieważ pozwalają mu ganiać, skakać, gryźć i drapać do woli. Można je oczywiście kupić w naszym sklepie – posiadamy w ofercie zarówno różnokształtne maskotki, jak i wędki z pomponem. Szczurki, kotki, rybki, rozgwiazdy i koniki morskie z serii Beasty Toys umożliwiają kotu samodzielną zabawę, wędka natomiast służy do zabawy z właścicielem. Wszystkie te zabawki dla kota wykonujemy z trwałego, odpornego na zadrapania materiału, co gwarantuje ich długą żywotność, a maskotki dodatkowo wypełniamy kocimiętką, o nęcącym i jakże stymulującym zapachu, same się więc aż proszą o to, żeby je schwytać.

Mamy nadzieję, że te porady zainspirują Was do wspólnej zabawy z waszymi pupilami! Jeśli uchwycicie ten moment na zdjęciach lub filmach, możecie śmiało wrzucać je w komentarzach pod wpisem! Zachęcamy również do podzielenia się pomysłami na ulubione zabawy :)

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Product added to wishlist

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).