Dlaczego koty lubią wysokie miejsca?

Kociarzu! Koci rodzicu! Przyłapałeś kiedyś swojego pupila, gdy wskakiwał na najwyższą szafkę w kuchni? Jak spoglądał na Ciebie z góry, siedząc na półce lub lodówce?

Niedługo nadejdzie ten czas, gdy internet zaleją filmiki kociaków wspinających się na sam szczyt choinki. Albo skaczących z pobliskiej komody bezpośrednio na błyszczącą na czubku gwiazdę. 

Co takiego jest w tej wysokości, że nasze kociaki nie mogą się jej oprzeć? Czemu je tak do niej ciągnie?

Odpowiedź jest prosta! To jedna z naturalnych potrzeb kota :) 

Dziko żyjące koty wspinają się po drzewach, chodzą po płotach czy murkach. Dlaczego? 

Dzięki temu mogą obserwować otoczenie z góry. Wypatrują zagrożenia. Powiesz, że w Twoim domu pupil jest bezpieczny, że nie czyha na niego żadne niebezpieczeństwo?

Kociaki stresują się sytuacjami, które nam wydają się naturalne i w pełni bezpieczne - wizyta gości (to nasi przyjaciele, ale dla kociaka zupełnie obcy ludzie), dzieci, które są przeszczęśliwe, widząc zwierzaka. To przesłodki widok, ale warto pamiętać, że koty mają bardzo wyczulony słuch. Słyszą nawet tupot mysich łapek na strychu, będąc na parterze domu.

Radosne piski dzieci mogą więc być dla kota po prostu uciążliwe. 

Samo poczucie tego, że może obserwować świat z wysokości, wzbudza w czworonogu poczucie bezpieczeństwa.

Wiemy to z własnego doświadczenia - od dziecka dużo przebywaliśmy ze zwierzętami, teraz sami mamy dwa koty. Oprócz tego współpracujemy też z kocimi behawiorystami.

Ta wiedza była podstawą do stworzenia naszej półki na ścianę dla kota Chill, następnie jej siostry - Chill Deluxe.

Oprócz poczucia bezpieczeństwa przyświecała nam jeszcze jedna myśl. Wiemy, że coraz więcej kociaków cierpi z powodu otyłości. I wiemy, wygląda to uroczo, jak mówią - więcej do kochania... Jednak otyłość u kota, jak u każdego innego zwierzęcia, jest niebezpieczną chorobą. 

Pionowa przestrzeń do zabawy i skakania wyzwala w kociakach dzikość, którą ukrywają w serduchach. 

 Mogą się wyszaleć, po tym odpocząć i zrzucić nieco zbędnej masy.

Wasze kociaki mają jakieś ulubione wysokie miejscówki? 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Product added to wishlist

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).